Historia wsi Dziechciniec

Historia wsi Dziechciniec sięga XV wieku kiedy ród Radzimińskich z herbu Brodzic przejął na własność starą wieś książęcą, położoną na wysokości 115 m n.p.m. W owym czasie na tych terenach kwitnęła produkcja dziegciu, według gwary – dziechciu, a tłumacząc to na dzisiejszy język – smoły z brzozy. Wobec tego w 1834 r. Oficjalnie nadano tej wsi nazwę Dziechciniec.

Położenie wsi Dziechciniec

Wieś Dziechciniec położona była na starym szlaku. Prowadził on przez Żanęcin i Gliniankę  do rejonów Józefowa i Miedzeszyna. W owych czasach uznawana była za najkrótszą trasę, którą pokonywały wozy konne. Ułatwiło to dostarczanie żywności, paszy i innych artykułów spożywczych do tych miejscowości. Rozbudowane tereny wzdłóż drogi od Żanęcina do Malcanowa, znane były z licznych łąk oraz zdrojów pełnych wody.

Dobra wsi Dziechciniec

Wieś ta bogata była w swój młyn i karczmę, niestety nie pozostały one z nami do dzisiaj. Natomiast rekompensuje to piękny i urodzajny teren. Liczne łąki i lasy podbiły serca niejednej osoby, która miała możliwość przebywać w tej uroczej wsi. Obraz zjawiskowej fauny i flory jest tu zauważalny na każdym kroku. Licznie występujące zioła, grzyby i zwierzęta są wizytówką tego miejsca. W XIX wieku należała ona do gminy Duchnów, przez co wchodziła w skład dóbr duchnowskich.